Uroczysta Zmiana Posterunku Honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza

Agnieszka Kossowska

W niedzielę, 15 października, w samo południe odbyła się uroczysta zmiana Posterunku Honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem podchorążych drugiego roku Szkoły Orląt. To już trzecia taka zmiana w tym roku.

Wartę na Posterunku Honorowym pełnili szeregowi podchorążowie: Jan Rzadkiewicz, Rafał Malinowski, Piotr Skorupski i Filip Miszczuk, oprawę muzyczną zapewnili zaś muzycy z Orkiestry Wojskowej w Radomiu: trębacz starszy kapral Paweł Anyszek i werblista kapral Michał Krupa.

Uroczysta Zmiana Posterunku Honorowego to symboliczne objęcie wiecznej warty żołnierskiej przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, które odbywa się w każdą niedzielę punktualnie o godz. 12.00 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Służba wartownicza w najważniejszym miejscu pamięci narodowej i bohaterskiego czynu zbrojnego polskiego żołnierza ma wartość niemierzalną. Bezsprzecznie stanowi dowód wdzięczności poległym w walce o Ojczyznę. Jest pełniona z zachowaniem zasad normujących służbę wartowniczą, ze zmianami posterunku przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Jednak szczególny charakter nadawany jest poprzez oprawę ceremonialną jedynie niedzielnej zmianie.